O dalších produktech

Všechny produkty naší včelí farmy je možno zakoupit přímo u nás na farmě v obchůdku po telefonické dohodě 7 dní v týdnu. Dále můžete naše produkty zakoupit na jarmarcích a ve vybraných prodejnách na okrese.

PROPOLIS

propolis je příjemně vonící, tuhá látka různé barvy od hnědé až po červenou, občas černé nebo zelenavé barvy. Barva je závislá na rostlinách a klimatických podmínkách za jakých je propolis sbírán. Včely sbírají v přírodě různé pryskyřice, které zpracovávají na propolis smíšením s výměšky svých žláz. Při teplotě pod 15 °C je tvrdý a křehký, při teplotě nad 30 °C je měkký – smolovitě tvárný. Propolis je ve vodě nerozpustný, dobře se rozpouští v acetonu a lihu.

Chemické složení propolisu závisí na jeho původu, klimatických faktorech a je velmi proměnlivé.
Propolis obsahuje :
pryskyřice 40-60 %
včelí vosk 25-35 %
éterické oleje až 5%
pyl až 5%
organické a minerální části
flavonidy, terpeny, aromatické uhlíkaté kyseliny, minerální látky.

Včely používají propolis k utěsnění mezer a prasklin v úle, také na ocharnu proti nevítaným návštěvníkům úlu. Potahují všechny buňky plodového plástu a medník tenkým filmem této látky, která zabraňuje růstu hub a jiných mikroorganismů.

Vlastnosti propolisu:
Zpomaluje růst bakterií např. Stafylokoků, streptokoků, salmonely, eserichia coli a další. Brzdí růst hub, kvasinek a plísní, působí proti některým virům, tlumí citlivost a bolest, je protizánětlivý, zvyšuje účinek mnohých antibiotik.

Propolis je velmi dobře snášen, ale může přivodit nežádoucí alergické reakce!

Použití propolisu:
Léčivé vlastnosti propolisu byly známy již ve středověku. V lidovém léčitelství se používá v oblasti krční, nosní, ušní, při onemocnění dásní, sliznice ústní. Onemocnění mandlí. Na uspíšení hojení ran. Ošetření poranění, spálenin, omrzlin, bradavic a zhmožděnin. Při léčbě oparů, chřipky a paradentosy. Propolis nalézá uplatnění v kosmetickém průmyslu při výrobě krémů, mýdel, šamponů, sprejů.

Zpracování propolisu:
Propolis získáváme zeškrábáváním z plástů. Vyrábíme z něj propolisovou tinkturu. Propolis extrahujeme několik dní v lihu v zakryté nádobě na tmavém místě. Potom směs filtrujeme a balíme po 50ml do tmavých lahviček s kapátkem.

Kapky obsahují 60% líh a propolis.

Před prvním použitím propolisových kapek (tinktury) je třeba provést test na alergii na propolis. Na zápěstí naneseme 2 kapky propolisové tinktury, necháme zaschnout. Pokud se do 24. hod. Neobjeví alergická reakce ( zarudnutí, vyrážka) můžeme propolis používat.

SVÍČKY
Naše včelí farma se také zabývá výrobou svíček z pravého včelího vosku.

Včelí vosk je cenným produktem, který se používá v kosmetice, lékařství, nábytkářském průmyslu a jinde. 

Vosk je produktem včelího metabolismu. Tvoří se na „ voskových zrcadélkách“, které mají včelky na zadečku. Včely vosk používají k výstavbě plástů. My ho získáváme rozvařením včelího díla (plástů) na kaši, která se vylisuje. Vytéká vosk a voda. Vosk ztuhne a je téměř dokonale čistý. Z takto získaného vosku se lisují mezistěny, které slouží ke stavbě nových plástu ve včelstvech a lze z nich stáčet svíčky. Nebo se používá přímo na odlévání svíček.

Svíčky se vyrábějí ručně, mají zlatavou barvu a krásně voní.

Vyrábíme svíčky točené a odlévané.

Točné svíčky
- stáčí se z vylisovaných mezistěn. Je možno vyrobit svíčky různých velikostí. Nízké, široké ( např. na adventní věnce) vysoké nebo úplně malé na vánoční stromeček.

Odlévané svíčky 
- tyto svíčky vyrábíme odléváním do silikonových forem vlastní výroby. Jedná se většinou o různé figurky, zvířátka, stromečky atd... Některé jsou ručně malované.