Naše farma je v blízkosti Českého ráje, ale zajímavá místa v našem okolí není jen v Českém ráji.
Zřícenina hradu Zvířetice
Hrad Zvířetice byl založen na konci 13. století na zvýšeném pravém břehu řeky Jizery nedaleko zemské stezky z Prahy do Lužice. Zakladatel hradu Zdislav z Lamberka byl synem známého Havla z Lamberka a Zdislavy z Křižanova, dnes již svatořečené české světice sv. Zdislavy.
V druhé polovině 16. století byl přestavěn na zámek, v roce 1720 hrad a zámek po zásahu bleskem vyhořel, nebyl již opraven a postupně se stal zříceninou. Dominantou hradu a zámku je mohutná severozápadní věž, na kterou vede schodiště ze železničních pražců. Z vyhlídkové plošiny věže je pěkný pohled do údolí řeky Jizery. Prohlédnout si můžete i zbytky západního paláce,zbytky východního paláce kde se nachází hluboká hradní studna a nádvoří.
Zřícenina hradu je celoročně volně přístupná.
Klokočka se nachází severovýchodně od Bakova nad Jizerou, nedaleko silnice do Bělé pod Bezdězem. Toto kouzelné místo získalo jméno podle obrovského klokoče rostoucího nad léčivým pramenem, ke kterému se pro dobrou vodu jezdí dodnes. V roce 1724 zde byla postavena kaple. Poblíž stojí pramene stojí bývalá lázeňská budova, která byla roku 1832 přeměněná na myslivnu. V roce 1843 byla budova klasicistně přestavěna.
Vrch Mužský
Vrchol Mužský (463 m n. m.) je skalní plošinou s čedičovým vrcholem, nacházející se v blízkosti Mnichova Hradiště, nedaleko Drábských světniček. Z vrcholu je kruhový výhled a stojí zde pomník připomínající prusko - rakouské války. Vrchol Mužský byl v minulosti poničen těžbou kamene.Pod vrcholem se rozkládá přírodní úkaz nazývaný tančící les. Po velkém sesuvu půdy, který 27. 6. 1926 zničil 11 domů osady Kavčiny, rostou stromy ve svahu šikmo.
Hrad Bezděz
Královský hrad Bezděz patří bezesporu mezi naše nejznámější a nejoblíbenější hrady. Byl postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Charakteristická silueta hradu se dvěma
věžemi na vyšší ze dvou znělcových homolí (604 a 577 m. n.m.), které výrazně převyšují okolní krajinu, tvoří nezapomenutelnou dominantu regionu.
Hrad se především pro svou nesnadnou dostupnost vyhnul v pozdějších staletích osudu, jenž stihl mnohé jiné hrady, které byly užívány i v době renesance a baroka. Pro většinu návštěvníků představuje klasický středověký hrad, neboť se bez větších přestaveb zachoval ve své původní gotické podobě až do dnešních dnů. Jako mohutná královská hradní výspa na okraji pomezního hvozdu byl Bezděz považován za symbol české státnosti. Zexpozicenapř.: Čertova a Velká věž, hradní palác s raně gotickou kaplí, budova purkrabství, na přístupové cestě zbytky kapliček barokní křížové cesty, aj.
Baba a Dědek
Přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos má celkovou výměru 242,7 ha, nachází se v nadmořské výšce 250 až 363 m n.m a byla vyhlášena roku 1950. Má dva významné vrchy Babu a Dědka. Vrch Baba je vyšší (363 m n. m.) a rezervace po něm získala své jméno. Jde vlastně o dva vulkanické čedičové kopce. Na každém kroku je možno vidět vyvřeliny a pozůstatky sopečných aktivit.Území přírodní rezervace se nachází mezi obcemi Kosmonosy, Horní Stakory a Bakov nad Jizerou.
Hrad Valečov
Dnes již zřícenina hradu, která zažívala dobu největší slávy v době husitské.
Hrad se nachází nedaleko obce Boseň na okraji pískovcových skal oblasti Mužského - asi 5 kilometrů severovýchodně od Mnichova Hradiště. Hrad byl založen začátkem 14. století a ze začátku ho tvořily jen místnosti vytesané ve skále a několik kamenných přístaveb. Do dnešní podoby byl přestavěn ale o několik let později.Během třicetileté války Valečov několikrát změnil majitele (nejvýznamnějším byl bezpochyby Albrecht z Valdštejna), ale zřejmě nebyl poškozen.
V okolí hradu můžete navíc obdivovat tzv. Valečovské světničky, v nichž žila chudina a k jejímu vystěhování muselo být sepsáno rozhodnutí.Dnes je hrad a jeho okolí dobře přístupné a před hradem je dokonce vybudován malý areál, ve kterém se konají folkové festivaly
Zámek Mnichovo Hradiště
Renesanční zámek, postavený významným českým šlechticem Václavem Budovcem z Budova, získal po roce 1620 Albrecht z Valdštejna.V majetku rodu Valdštejnů se pak panství drželo po řadu dalších staletí.
Na přelomu 18. století nechal přestavit zámek Arnošt Josef z Valdštejna do vrcholně barokní podoby. Zámek byl zmodernizován, zvýšen o jedno patro a od základu postavena další část zámecké budovy s novou tzv. hodinovou věží. Byly vybudovány konírny,jízdárny, salla terrena a oranžérie.
Mnichovohradišťský zámecký areál je příkladem velkolepého barokního šlechtického sídla, které se dochovalo jen v málo pozměněné podobě.
V roce 1945 propadl celý valdštejnský zámek konfiskaci, v roce 1966 převzalo zámek do správy Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje.